Kalibracja monitorów

Czym jest kalibracja ekranu monitora?

Kalibracja to proces polegający na dopasowaniu parametrów ekranu do wartości docelowych przy pomocy specjalnego czujnika. Kalibrację możemy podzielić na dwie kategorie:

 • Programowa - oprogramowanie do kalibracji modyfikuje sygnał przesyłany z karty graficznej, aby zapewnić wierną reprodukcję kolorów.
 • Sprzętowa - bezpośrednio kontroluje układy wewnątrz monitora dzięki wykorzystaniu tabeli LUT. Metoda sprzętowa jest bardziej precyzyjna, jednak możliwa jest wyłącznie w monitorach ją obsługujących, na przykład graficznych EIZO lub NEC od serii EA.
 • Po skalibrowaniu generowany jest profil ICC zawierający parametry wyświetlania monitora, ładowany jest on każdorazowo przy starcie systemu, co gwarantuje niezmienność parametrow wyświetlanego obrazu

  Moja oferta to kalibracja monitora lub laptopa na terenie Trójmiasta (Gdynia, Gdańsk, Sopot) oraz na terenie całego województwa pomorskiego. Doradzam też przy wyborze sprzętu komputerowego i monitorów pod fotografię czy grafikę (Photoshop, Lightroom, Capture One).

  Dlaczego powinno się kalibrować monitor?

  Celem kalibracji jest osiągnięcie wyświetlania przez monitor oczekiwanych wartości temperatury bieli, jasności, kontrastu, a co za tym idzie - prawidłowego odwzorowania kolorów plików graficznych i zdjęć.

  Praca na skalibrowanym monitorze daje pewność, że kolory widziane na ekranie to kolory rzeczywiste pliku, na którym pracujemy i każda osoba posiadająca skalibrowany monitor będzie widziała to samo, co my. To podstawa jakiejkolwiek pracy z kolorem: fotografa, retuszera, grafika, projektanta czy drukarni.

  Skalibrowany monitor daje dużą pewność, że obrabiane na nim zdjęcia będą wyglądały tak samo po wydruku, jak na ekranie. Gwarantuje też poprawność samej obróbki zdjęć - od jasności, przez temperaturę bieli, kończąc na głębi czerni.

  Na poniższych zdjęciach widać "umowne" porównanie materiału obrobionego na monitorze nieskalibrowanym, oraz takim po kalibracji.

  Zdjęcie po lewej: ekrany nieskalibrowane, szczególnie w laptopach, świecą "na zimno", balans bieli to często ponad 9000K. Użytkownicy takich ekranów mają tendencję do ustawiania bardzo ciepłej temperatury na swoich zdjęciach, oceniając je na nieskalibrowanym wyświetlaczu. Zdjęcia takie są też zbyt ciemne, ponieważ jasność monitorów jest niedostosowana do warunków otoczenia i najczęściej świecą za mocno.

  Zdjęcie po prawej: obrobione na skalibrowanym monitorze, dostosowanym do warunków panujących w pomieszczeniu. Temperatura barwna jest poprawna, kolory, kontrast i jasność prawidłowe.

  Do jakich wartości kalibrowany jest monitor?

  Monitor kalibruję do międzynarodowej, ustandaryzowanej przestrzeni barwnej D65 6500K, 80-100cd/m2. Jej popularność zapewnia wysoką kompatybilność w całym procesie pracy z kolorem. Jest to powszechnie przyjęty standard barwy bieli dla monitorów, odpowiadający także w przybliżeniu barwie światła dziennego. Na życzenie wykonuję kalibrację również do innych standardów kolorystycznych, w tym D50 - standardu drukarskiego.

  Po wykonaniu kalibracji klient otrzymuje również krótki kurs zarządzania kolorem i przygotowania materiałów do druku.

  Jakie ekrany mogę skalibrować?

  Wszystkie! Kalibruję monitory graficzne, półprofesjonalne, biurowe, domowe, a także laptopy.

  Jakim narzędziem wykonuję kalibrację?

  Monitory kalibruję za pomocą profesjonalnego kolorymetru X-Rite i1Display Pro Plus. Do kalibracji sprzętowej używam oprogramowania ColorNavigator (EIZO) i SpectraViewII (NEC - jeżeli klient nie posiada takiego oprogramowania, należy zakupić licencję). Do kalibracji programowej z kolei wykorzystuję oprogramowanie X-Rite i1Profiler (wszystkie pozostałe ekrany).

  Gdzie i za ilę kalibruję?

  Ofertuję kalibrację monitorów na terenie Trójmiasta i Województwa pomorskiego.

  Koszt kalibracji to 150zł brutto/monitor.

  Wycena dojazdu jest indywidualna, a w wyjątkowych przypadkach możliwy jest dojazd poza województwo pomorskie.

  W celu uzyskania większej ilości informacji i wyceny - skontaktuj się ze mną.

  Kalibracja Monitorów - Gdynia, Gdańsk, Trójmiasto

  Kalibracja monitora Gdynia, kalibracja monitora Gdańsk, kalibracja monitora Sopot, kalibracja monitora Trójmiasto, kalibracja laptopa, kalibracja ekranu, barwa, ustawienie koloru, usługa kalibracji, usługa, województwo pomorskie, konfiguracja sprzętu, adobe lightroom, capture one, adobe photoshop, komputer, komputery trójmiasto, komputery gdynia, komputery gdańsk, monitor, NEC, EIZO, spectraview, spectraview II, colornavigator, color navigator, dojazd, klient, tanio, okazja, macbook pro, macbook, retina, kalibracja apple, kalibracja macbook, kalibracja maca, kalibracja retina, kalibracja nec, kalibracja eizo